Støtter regjeringas digitaliseringsstrategi: – Viktig for medlemmene
Regjeringas nye digitaliseringsstrategi fikk varm mottakelse da den nylig ble presentert for Fagforbundets landsstyre. Trond Finstad, leder for yrkesseksjon kontor og administrasjon i Fagforbundet, holdt ei innledning før presentasjonen der han løfta fram viktigheten av digitalisering for arbeidshverdagen til forbundets medlemmer.
05.12.2024
av
Christian Danielsen og André Haugen
Sist oppdatert: 05.12.2024
– Digitalisering former arbeidshverdagen vår på tvers av sektorer, sa Finstad.
– Fra kunstig intelligens i kirka til chatboter og velferdsteknologi i helse- og omsorgssektoren ser vi at teknologien får en stadig større rolle. Det er vår oppgave å sikre at denne utviklinga skjer på en måte som ivaretar medlemmene våre.
Torsdag 5. desember vedtok Fagforbundets landsstyre en uttalelse om digitalisering og Fagforbundets rolle. Den kan du lese her.
Vil ha medbestemmelse og opplæring
Finstad understreka behovet for en helhetlig politikk som både beskytter og styrker ansatte i møte med ny teknologi. Han påpekte at arbeidsgiverne ofte svikter når det gjelder å involvere tillitsvalgte tidlig i prosessene.
– Vi ser dessverre ofte at beslutninger om nye digitale verktøy tas uten at de ansatte eller deres representanter får være med på råd. Dette må vi endre. Medlemmene våre ønsker effektivisering, men det krever god opplæring og reell medvirkning, fortsatte Finstad.
Han roste også samarbeidet med KS og andre hovedsammenslutninger for å trygge tillitsvalgte og arbeidsgivere i denne utviklinga.
Ros til regjeringas digitaliseringsstrategi
Den nye nasjonale digitaliseringsstrategien ble trukket fram som et solid verktøy for framtidig utvikling.
– Vi er glade for at regjeringa viser ambisjoner, særlig med målet om at 80 prosent av offentlig sektor skal bruke kunstig intelligens. Dette utløser viktig debatt og engasjement, noe vi trenger for å komme videre, sa Finstad.
Han understreka at Fagforbundet deler regjeringas mål om å bekjempe digitalt utenforskap.
– Mange av tjenestene våre ytes til sårbare grupper, som rammes hardt av digitalt utenforskap. Vi støtter satsinga på digitale fullmaktsløsninger og tiltak som fremmer digital inkludering, sa han.
Krever nasjonal skytjeneste
Finstad tok også opp behovet for en nasjonal skyløsning, som han mener er avgjørende for å sikre personvern og videreutvikling av offentlige tjenester.
– Vi ønsker ei skyløsning som eies og driftes av det offentlige. Dette er en nødvendighet for å sikre innbyggernes data og samtidig være konkurransedyktige, sa han og viste til en rapport fra Nasjonal sikkerhetsmyndighet som støtter ei hybrid løsning med både offentlige og kommersielle aktører.
Tillitsvalgte som nøkkelpersoner
Finstad avslutta med å trekke fram betydninga av tillitsvalgte i prosessene rundt digitalisering.
– De tillitsvalgte er superheltene i dette arbeidet. Skal vi lykkes med digitaliseringa, må de ansatte tas med fra starten av. Dette er en del av regjeringas tillitsreform, som vi mener har vært en suksess, sa han.
Fagforbundet ser fram til å videreføre det gode samarbeidet med regjeringa for å sikre at digitalisering blir et verktøy som styrker både ansatte og innbyggere.