Meny

Årsmøtet til Fagforbundet Vestre Toten vedtok 28. januar uttalelsen "Bevar Steffensrud - Skrot anbudsregimet og foretaksmodellen".

Parole fra fakkelmarkering 8. januar 2026 - På Steffensurd
Parole fra fakkelmarkering 8. januar 2026 - På Steffensurd (Foto: Anna Linnea Steen)

Bevar Steffensrud – Skrot anbudsregimet og
foretaksmodellen

I oktober ble det kjent at Unicare Steffensrud ikke fikk tildelt nytt anbud fra Helse SørØst. Steffensrud på Bøverbru tilbyr rehabilitering for blant annet personer med hjerneslag, hjerneskade, kreft, samt nevrologiske sykdommer som MS, CP, parkinson og polio. Nesten 100 arbeidsplasser vil forsvinne dersom det ikke blir videre drift på
Steffensrud, og medlemmene til Fagforbundet Vestre Totens største klubb i privat sektor vil stå uten en jobb å gå til.

Hva begrunnes så dette med? Som ellers i spesialisthelsetjenesten skal driften dreies fra langtidsbehandling, til kortere opphold og digital oppfølging. For de som ikke kan reise hjem i helgene, så tilbys det “dag med overnatting” som et nytt alternativ. Fagforbundet Vestre Toten er svært bekymret for denne utviklinga, ikke bare innen
rehabilitering, men både på sykehus og innen rus og psykiatri ser vi den samme bekymringsverdige utviklingen.

Vi stiller spørsmålstegn ved om dette er forsvarlig. Hvordan skal digital oppfølging og dagbehandling sørge for at de som trenger lang tid til rehabilitering får trent seg opp nok til å kunne fungere i hverdagen? Er dette en utvikling vi som samfunn ønsker oss?
Steffensrud har et unikt fagmiljø, som pasientene beskriver som et sted som “ser hele deg”. Det er ikke bare arbeidsplasser som legges ned, det er et andre hjem for noen pasienter, det er et sted man kommer til for å bli frisk, bli bedre eller få nok behandling til å kunne fungere i hverdagen en stund til. Fagforbundet Vestre Toten vil understreke at det er en katastrofe å legge ned Steffensrud.

Anbud på helsetjenester er en særdeles dårlig måte å organisere tjenesten på. Vi må avvikle anbudsregimet, og satse på langvarige kontrakter på det den offentlige spesialisthelsetjenesten ikke kan levere på selv. Vår bekymring på dette, som ellers i spesialisthelsetjenesten, er at oppgaver blir overført kommunene, og da selvsagt slik det har blitt for vane med at det ikke følger penger med. Kombinasjonen av stadig mer oppgaver og ansvar til kommunene samtidig som kommunene underfinansieres, går kun
ut over de som kunne trengt et pusterom snart. Pasienter, pårørende og ansatte.

De siste årene har vi sett konsekvensene av anbudsregimet, som igjen er en konsekvens av helseforetaksmodellen. I 2024 gikk vi i fakkeltog mot rasering av rusfeltet, der Solliakollektivet slik vi kjente det, og store deler av fagmiljøet og måten de driftet på er borte. Kanskje for alltid. Nå står Steffensrud for tur. Når to slike steder i vårt nærmiljø forsvinner på kort tid merkes det godt.

Anbud og foretaksmodellen demonterer fagmiljøer som er bygget opp over mange tiår, og vi kan ikke fortsette å ha det slik.

Vi krever at Steffensrud bevares! 

Hei, jeg er Fagforbundets chatbot. Hva kan jeg hjelpe med?