Meny

I forbindelse med den internasjonale mannsdagen inviterer Fagforbundet Oslo alle kjønn til et foredrag om menns helse. Arrangementet finner sted 19. november klokken 11.00–15.00 på Folkets Hjørne i Oslo.

Generasjoner samlet. Den internasjonale mannsdagen ble etablert i 1999. Dagen skal bidra til å sette søkelys på menns og gutters utfordringer, psykisk og fysisk helse, likestilling og positive mannlige rollemodeller.
Generasjoner samlet. Den internasjonale mannsdagen ble etablert i 1999. Dagen skal bidra til å sette søkelys på menns og gutters utfordringer, psykisk og fysisk helse, likestilling og positive mannlige rollemodeller. (Foto: Mostphotos / Fagforbundet)

Formålet med foredraget er å sette søkelys på menns og gutters utfordringer i samfunnet, psykisk og fysisk helse, likestilling og betydningen av positive mannlige rollemodeller. Arrangementet arrangeres av yrkesseksjonene og UNG i Fagforbundet Oslo .

Ulike måter å håndtere utfordringer på

Roger Kristensen, leder for Yrkesseksjon Kontor og administrasjon i Fagforbundet Oslo, mener det fortsatt er stor forskjell på hvordan kvinner og menn snakker om personlige utfordringer.

– Jeg kommer fra et mannsdominert yrke og en mannsdominert arbeidsplass. Som utdannet tømrer og ansatt i Boligbygg Oslo KF kan jeg ikke huske at vi noen gang diskuterte livets store utfordringer på pauserommet. Samtalene handlet gjerne om fotball og andre hverdagslige temaer. Det ble sjelden snakket om perioder der ting gikk tungt eller man ikke hadde det bra, forteller Kristensen.

Som tillitsvalgt opplever han ofte at rollen innebærer å støtte medlemmer som står i krevende situasjoner.

– Min erfaring er at kvinner ofte er flinkere til å fortelle hvordan endringer påvirker dem personlig. Mange menn jeg møter, holder seg til selve saken og snakker mindre om konsekvensene eller følelsene rundt det som skjer.

Han mener dette kan være en utfordring som det er viktig å rette oppmerksomheten mot.

– Jeg tror ikke menn bekymrer seg mindre enn kvinner. Mange av oss er imidlertid oppdratt til å holde ting for oss selv. Det kan gjøre det vanskeligere å be om hjelp når man trenger det. Vi håper foredraget kan bidra til refleksjon, kunnskap og samtaler som kan være med på å endre slike mønstre, sier Kristensen.

Erfaren foredragsholder

Årets foredragsholder er Torleif Lundquist, som har mer enn 30 års erfaring som veileder og foredragsholder. Han har gjennom mange år holdt foredrag for Fagforbundet og er kjent for sin atferdsbaserte tilnærming til temaene han tar opp.

– Likestilling er ikke et spill der det ene kjønnet må tape for at det andre skal vinne. Vi bygger ikke menn opp ved å rive andre ned. Vi gjør det ved å løfte sammen, sier Lundquist.

Han har også skrevet boken «Under overflaten», som handler om menneskers atferd. I foredragene benytter han egenproduserte lyd- og bildeeffekter for å skape engasjement og refleksjon.

Praktisk informasjon

  • Tid: 19. november kl. 11.00-15.00
  • Sted: Folkets Hjørne, Youngs gate 29, Oslo
  • Påmelding i lenken.

Om den internasjonale mannsdagen

Den internasjonale mannsdagen ble etablert i 1999. I Norge er den markert siden 1988. Dagen skal bidra til å sette søkelys på menns og gutters utfordringer, psykisk og fysisk helse, likestilling og positive mannlige rollemodeller.


Les også

Hei, jeg er Fagforbundets chatbot. Hva kan jeg hjelpe med?